pramen_moravy_1

PRAMEN MORAVY

Cesta k Prameni Moravy z malebné obce Stříbrnice vás okouzlí hned několika příjemnými zastávkami, jako je léčivý pramen Marie nad trojicí rustikálních božích muk, kaplička Panny Marie, Adélin pramen nebo místní zvláštnost, socha slůněte z roku 1932. Odsud už je to jen kousek k Prameni Moravy, který je cílem mnoha návštěvníků mířících na vrchol Králického Sněžníku

resovske_vodopady_2

REŠOVSKÉ VODOPÁDY

Skalnaté údolí s kaskádami a největšími vodopády v Nízkém Jeseníku patří mezi jeden z nejvyhledávanějších cílů turistů. Údolím vás provede trasa složená z dřevěných mostků, schodů a lávek s vyhlídkami, které vám nabídnou jedinečný pohled na nejkrásnější místa. Velkou výhodou je celoroční přístup v vodopádům. Máte tak možnost pozorovat proměnlivé chování přírody v každém ročním období.

rejviz7

VELKÉ MECHOVÉ JEZÍRKO – REJVÍZ

Vesničkou Rejvíz začíná nejrozsáhlejší lesní komplex v Jeseníkách, ve kterém stojí za pozornost především Velké mechové jezírko, které je po Pradědu druhé nejnavštěvovanější místo v Jeseníkách. Tímto největším moravským rašeliništěm vás provede naučná stezka, na které narazíte na řadu chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů jako šídlo rašelinné, žluťáska borůvkového nebo čolka horského.

vresova_studanka_2

VŘESOVÁ STUDÁNKA

Vřesovou studánku najdete 3,5 km od Červenohorského sedla. Na tomto místě si můžete dopřát nezapomenutelný výhledem do údolí Hučivé Desné, na skaliska hory Vozka nebo na vrchol Keprníku.

bublavy-pramen_1

BUBLAVÝ PRAMEN

K Bublavému prameni se dostanete z 800 m vzdálené vesničky Rejvíz. Jde o studánku s pitnou vodou, kde ze dna pramene probublávají vzduchové bubliny. Stačí se jen zaposlouchat.

vodopad-hucavy_2

VODOPÁD HUČAVY

Málo známou soustavu kaskád a dvou vodopádů na horním toku potoka Hučavy najdete necelých 6 km od města Branná. Po cestě vedoucí přes kameny a balvany vás odmění pohled na dvoumetrový vodopád s vysokým průtokem, který si udržuje během celého roku. Za pozornost stojí i navazující soustava peřejí a kaskádovité schody, na které narazíte při cestě po zelené značce.

bilaopava

BÍLÁ OPAVA

Bílá Opava je právem označovaná za nejkrásnější bystřinu Jeseníků. Naučná stezka dlouhá 10,5 km nabízí řadu lávek, mostků a žebříků, kde poznáte nejrůznější tváře přírody v podobě tůní, kaskád, peřejí a vodopádů.

vysoky_vodopad_1

VYSOKÝ VODOPÁD

Při trase z Bělé narazíte na přírodní památku Vysoký vodopád. Po povodních v roce 1880 se rozdělil do souboru kaskád a jeho výška se snížila z 45 m na 28 m. I přesto je ale považován za nejvyšší vodopád Hrubého Jeseníku.

vodopad-keprnickeho1

KEPRNÍK

Vodopády Keprníku jsou jedním z nejcennějších míst CHKO Jeseníky. Na území alpínského bezlesí i pralesů narazíte na stromy staré až 500 let. Přímo z Keprníku si navíc můžete můžete užít výhled na Jeseníky, Krkonoše, Beskydy, Malou Fatru, Vysoké Tatry i Ještěd.

ponikly_vodopad

PONIKLÝ VODOPÁD

Cesta za Poniklým vodopádem je skvělou volbou, ať už se k němu vydáte pěší chůzí nebo na kole. Nenáročné 3,5 km dlouhé stoupání k vodopádu vede po asfaltové silničce hned od nádraží v Koutech nad Desnou.

jeleni_studanka_2

JELENÍ STUDÁNKA

Jelení studánka leží na důležité křižovatce turistických tras. Narazíte zde na kamennou boudu, která slouží především jako přístřešek pro turisty. Nedaleko ní se můžete osvěžit přímo u pramenu Stříbrného potoka.

huciva_desna_2

PRAMEN HUČIVÉ DESNÉ

Na Hučivou Desnou narazíte nedaleko rozcestníku Trojmezí. Pokud se budete chtít vydat k prameni této řeky, je ideální zvolit trasu ze Šeráku. Cestu si navíc můžete zpříjemnit jízdou na lanovce.

vodopady-stribrneho-potoka_2

VODOPÁDY STŘÍBRNÉHO POTOKA

Vodopády Stříbrného, známe také jako Nýznerovské vodopády, jsou oblíbenou trasou v Rychlebských horách. Sto metrů dlouhá skalní soutěska nabízí tři menší vodopády řadu peřejí a kaskád, které si vychutnáte v každém ročním období.